ABC Skryby
Kraków

Roczny kurs ABC Skryby, opracowany został z myślą o początkujących adeptach kaligrafii. Nie tylko wprowadza ich krok po kroku w arkana tego rzemiosła, ale i odsłania tajniki pracy w średniowiecznym skryptorium. W trakcie zajęć uczestnicy nauczą się posługiwać różnymi krojami pisma średniowiecznego: od subtelnej uncjały, która tkwi korzeniami jeszcze w świecie antyku, po płomienistą, gotycką bastardę. Prócz tego kursanci wypróbują współczesne i dawne narzędzia i materiały piśmienne oraz poznają elementy techniki iluminatorskiej na przykładzie malowanego inicjału.

WYKŁADY

Zajęciom praktycznym towarzyszy cykl wykładów poświęconych średniowiecznym rękopisom: od dziejów pisma łacińskiego, po techniczne aspekty produkcji ksiąg, a wszystko to okraszone bogactwem anegdot przybliżających umysłowość i koloryt epoki. Wykłady prowadzi pani Magdalena Łanuszka, historyk sztuki, wykładowca akademicki, autorka bloga „Posztukiwania”, audycji radiowych i artykułów w „Tygodniku Powszechnym”.

ATELIER LANDOWSKA & BODZIONY

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w łikendy, w krakowskim Atelier Landowska & Bodziony. Razem z bliźniaczym kursem ABC Iluminatora, warsztaty ABC Skryby stanowią kompleksowe, dwuletnie wprowadzenie w sztukę łacińskiej kaligrafii i średniowiecznego malarstwa książkowego. Zapisać na kurs można się pisząc na adres zapisy@barbarabodziony.pl.